Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne

UWAGA !

Informujemy, że musząc dostosować się do ogłoszonych przez władze cywilne zasad epidemiologicznych na wszystkich mszach świętych i nabożeństwach odprawianych w naszym kościele aż do Wielkiej Soboty włącznie będzie mogło uczestniczyć tylko pięć osób (oprócz kapłana i służby liturgicznej).

W praktyce będzie to pięciu członków rodziny, która ma zarezerwowaną na daną godzinę intencje albo w innych okolicznościach pięciu wiernych, którzy przyjdą pierwsi do kościoła.

Prośmy Boga, aby ta trudna sytuacja jak najszybciej się skończyła!

————————————

NIEDZIELA  PALMOWA i WIELKI TYDZIEŃ

5 kwietnia 2020 r.

1.  Z racji epidemii nie będzie obrzędu poświęcenia palm ani tradycyjnej procesji z palmami.

2. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem o godz. 16.15.

3. Dostęp do sakramentu pojednania jest codziennie przed mszami świętymi.

4. Z powodu trwającej epidemii i nieobecności parafian na mszach świętych a co za tym idzie braku ofiar i związanych z tym realnych trudnościach finansowych w utrzymaniu parafii z przykrością informujemy, że po wspólnych rozmowach i ustaleniach zawieszamy służbę pana organisty i pana kościelnego na wszystkich mszach świętych (oprócz ewentualnych pogrzebów czy ślubów) od Poniedziałku Wielkanocnego aż do tzw. lepszych czasów.

5. Najistotniejsze zmiany w parafialnej liturgii Triduum Paschalnego w czasie epidemii:

WIELKI  CZWARTEK

Nie ma w tym dniu jak zwykle mszy świętej porannej. Po mszy świętej Wieczerzy Pańskiej sprawowanej o godz. 18.00 schowanie Pana Jezusa w tabernakulum dolnej kaplicy – tegorocznym symbolu „Ciemnicy”. Wieczorna „Godzina Ogrojca” w świątyni odwołana.

WIELKI  PIĄTEK

Przez cały dzień obowiązuje nas post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Kościół jest otwarty od godz. 8.00 do wieczora. Możliwa adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” wyłącznie indywidualnie z obowiązkiem zachowania liczby pięciu wiernych przebywających wewnątrz kaplicy jednocześnie.

O godz. 15.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kaplicy również tylko dla pierwszych pięciu osób.

Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża Świętego o 18.00. Wystawienie Pana Jezusa w monstrancji w symbolicznym Grobie przy ołtarzu w dolnej kaplicy.

Adoracja Krzyża Świętego i Pana Jezusa przy Grobie do godz. 22 lub do ostatniego parafianina ale jedynie indywidualnie z uwzględnieniem limitu jednoczesnego przebywania w kaplicy wyłącznie pięciu wiernych.

Uwaga! Ze względów epidemiologicznych tegoroczna adoracja Krzyża ma polegać wyłącznie na pobożnym przyklęknięciu lub przynajmniej w przypadku osób starszych czy chorych głębszym pokłonie. Nie wykonujemy gestu ucałowania krzyża!

WIELKA  SOBOTA

Zgodnie z tradycją nadal zachowujemy wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Od godz. 8 do mszy świętej wieczornej ciąg dalszy indywidualnej adoracji Krzyża i Pana Jezusa w Grobie przygotowanym przy ołtarzy w dolnej kaplicy.

Święcenie pokarmów ?

Odwołane zostało poświęcanie pokarmów w świątyni. Nie pojedziemy również do parafian na Górach. Musimy się zachowywać tak, jakbyśmy żyli na misjach, gdzie nie ma kapłanów. Jesteśmy zachęcani do modlitwy nad wielkanocnym koszyczkiem na podobieństwo spotkań rodzinnych przed wieczerzą wigilijną. Jeśli jednak ktoś postanowi, że i tak chce przyjść z koszyczkiem do kościoła niechaj wejdzie na krótką adorację Pana Jezusa w Grobie i poprosi Go o błogosławieństwo dla swoich pokarmów odmawiając modlitwę „Ojcze nasz” przed ołtarzem.

O godz. 15.00 nabożeństwo „Siedmiu Boleści Matki Bożej” w kaplicy.

Wigilia Paschalna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych ale niestety bez użycia wody święconej i obrzędu poświęcenia ognia o godz. 18.00 nadal wyłącznie dla garstki, czyli pięciu parafian plus służba liturgiczna.

Po Eucharystii uroczysta procesja rezurekcyjna odwołana. W zamian ma być jedynie po odśpiewanej pieśni wielkanocnej błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA  i  PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze święte jak w każdą niedzielę o godz. 7, 9, 11 oraz 17.

Zgodnie z przepisami cywilnymi i dekretem księdza metropolity od 12 kwietnia, czyli Zmartwychwstania Pańskiego we mszach świętych i nabożeństwach kościelnych może uczestniczyć jednorazowo 50 wiernych.

Jednocześnie dowiadujemy się, że jeśli pojawią się inne, nowe przepisy władz państwowych dotyczące zgromadzeń religijnych, to mamy się do nich dostosować uwzględniając je w duszpasterstwie parafialnym.

——————————–

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

29 marca 2020 r.

1. Informujemy, że decyzją naszego metropolity rozpoczął się proces, który – jak ufamy – doprowadzi w przyszłości do ogłoszenia rodziców Karola Wojtyły najpierw błogosławionymi a następnie świętymi. Wszystkie osoby mające wiedzę o Emilii lub Karolu Wojtyła proszone są o kontakt z kurią krakowską.

2. Z powodu epidemii koronawirusa zostały odwołane parafialne rekolekcje wielkopostne. Nie będzie także ulicznej Drogi Krzyżowej z kościoła do kaplicę cmentarnej. Piątkowa droga krzyżowa w kościele możliwa jedynie dla pierwszych pięciu osób będzie odprawiona o 17.30. Innych wiernych prosimy o łączność duchową i modlitwę przed krzyżem w domach.

W podobny sposób musimy przeżywać niedzielne Gorzkie Żale czy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP w I sobotę miesiąca. W każdym bądź razie pamiętajmy, że serce duchowe naszej wspólnoty parafialnej ciągle bije równym rytmem dzięki nieustannie sprawowanej świętej liturgii. 

3. Bardzo dziękujemy za wzajemną solidarność i życzliwość wyrażaną przez pomoc osobom starszym np. w zakupach czy zapewnieniu im koniecznych leków.  

4. Od poniedziałku rozpoczynamy sprawowanie Eucharystii w dni zwykłe o 18.00.

5. Z okazji Wielkanocy mamy zamiar odwiedzić chorych w domach w najbliższy piątek od 8.15. Udamy się jednakowoż tylko do tych domów, które zostaną zgłoszone w zakrystii lub telefonicznie. Zasada ta dotyczy również tych osób, które zwyczajowo odwiedzamy w każdy I piątek miesiąca. Musimy bowiem mieć pewność, że naprawdę jesteśmy oczekiwani.

6. Bóg zapłać osobom indywidualnym oraz paniom z róż różańcowych za dotychczasowe ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

7. Wyrażamy także wdzięczność rodzinom, które w tym trudnym czasie przekazują imiennie swoje ofiary na utrzymanie parafii korzystając z przelewu na konto parafialne.

8. Wiosenną zbiórkę złomu przenosimy na inny czas.

9. W Niedzielę Palmową nie będzie poświęcenia ani konkursu palm. Natomiast właśnie w ten dzień, na sam początek Wielkiego Tygodnia, w samo południe, udamy się z Panem Jezusem na skarpę nad kamieniołomem, aby stamtąd pobłogosławił całe Zagórze. 

10. W zeszłym tygodniu zmarł śp. Jan Celarek. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

W samo południe

W Niedzielę Palmową

Ze skarpy nad kamieniołomem

Kochani Parafianie!

Umiłowane Dzieci Boże!

Wierni Czciciele Matki Najświętszej – Pani Zagórzańskiej!

Zabronione macie z tzw. względów epidemiologicznych swobodne przychodzenie do kościoła na Eucharystię. Ale nikt nie ma prawa zabronić Panu Jezusowi przychodzić do Was. Dlatego my, jako Jego kapłani, chcemy Mu oraz Wam usłużyć i na początku Wielkiego Tygodnia w Niedzielę Palmową Anno Domini 2020 udamy się w godzinach południowych na najwyższe, panoramiczne miejsce w naszej parafii, czyli skarpę nad kamieniołomem, ażeby nam wszystkim stamtąd Jezus pobłogosławił.

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w monstrancji potwierdzone przez każdego z nas indywidualnie znakiem krzyża wykonanym na sobie samym ma wymiar w stu procentach religijny. Nie jest traktowane jako żaden zabobon ani „polisa ubezpieczeniowa” na ewentualne problemy, z którymi borykają się przecież również wierzący. Błogosławieństwo jest pewnością, że Bóg Ojciec pozostaje z nami we wszystkich nawet najtrudniejszych okolicznościach życia.

Udzielanemu błogosławieństwu będzie jednocześnie towarzyszył drugi znak – bicie dzwonów kościelnych. Usłyszmy ich dźwięk jako pytanie o zdrowie naszej duszy. Komu bije dzwon? Każdemu, bo każdy uważający się za wierzącego potwierdza swoją miłość do Boga pragnąc korzystać z sakramentów świętych, czyli spowiadając się i przyjmując Komunię Świętą. Jeśli tego nie ma, trzeba się szybko opamiętać. Ryzyko życia w grzechu śmiertelnym jest stokroć groźniejsze niż jakikolwiek wirus krążący po świecie.

————————-

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

22 marca 2020 r.

1. Ponieważ sytuacja z epidemią koronawirusa niestety jeszcze się nie poprawia otrzymaliśmy wyraźną sugestię nie tylko odwołania tegorocznych rekolekcji wielkopostnych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych.

Z tego samego powodu nie będzie w naszej parafii wspólnego dnia tzw. spowiedzi wielkanocnej. W zamian tego prosimy przychodzić do tego sakramentu indywidualnie nie czekając na ostatnią chwilę. Jesteśmy w konfesjonałach codziennie rano i wieczorem na pół godziny przed mszą świętą.

2. Od dziś są już dostępne przy wyjściu z kaplicy wielkanocne „Baranki Caritasu”.

3. We środę przeżywamy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze święte są o 7 i 17. Jest to jednocześnie Dzień Świętości Życia i okazja do podjęcia duchowej adopcji. Specjalne formularze można zabrać przy wyjściu z kościoła. Nie będzie w tym dniu Nowenny do MB Nieustającej Pomocy.

4. We wszystkie piątki mamy nabożeństwo drogi krzyżowej tylko o 16.30.

5. Prosimy również przyjąć ze zrozumieniem, że w jutrzejszym pogrzebie – zgodnie z obowiązującym obecnie przepisem prawnym – wewnątrz kościoła będzie mogło być tylko 50 osób z najbliższej rodziny. Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii słuchając jej dzięki włączonym głośnikom przed świątynią.

6. Zmówmy także pacierz w przypadającą akurat dzisiaj rocznicę śmierci ks. proboszcza Adolfa Chojnackiego.

7. Zespół Szkół w Libiążu przy ul. Górniczej ogłasza nabór na nowy roku szkolny. Szkoła gwarantuje absolwentom zatrudnienie w zakładach Grupy TAURON.

———————————-

III  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

 15 marca 2020 r.

1.  W związku z sytuacją epidemii koronawirusa odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej zostaje przeniesione na inną niedzielę. Termin podamy w przyszłości.   

2. Bóg zapłać za ostatnią tacę inwestycyjną.

3. Dziękujemy za ofiary na sprawy porządkowe kościoła.

4. W piątek wieczorem Msza święta wotywna za zmarłych będzie poprzedzona Drogą Krzyżową w intencji naszych drogich zmarłych o godz. 16.30.

Uwaga! Informujemy, że w naszej parafii piątkowa Droga Krzyżowa jest obecnie odprawiana w kościele tylko o 16.30.

5. Wiosenna Rada Parafialna będzie w terminie późniejszym.

6. Od przyszłej niedzieli można nabywać Baranki Caritas na stół wielkanocny.

7. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Sarę Lenarczyk. Miłosierny i sprawiedliwy Boże Ojcze, miej ją w swej opiece.