Parafia Rzymskokatolicka
pw. Wniebowzięcia NMP w Zagórzu

Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. J 8,32

III niedziela Wielkiego Postu – 23 marca 2025 roku

Lectio:
(Łk 13, 1-9)
„W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział:”Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. I opowiedział im następującą przypowieść: „Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?” Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć”.

Meditatio:
Jezus wykorzystał dwa wydarzenia ze swoich czasów, aby przekazać ważną prawdę dotyczącą Bożej sprawiedliwości. Pierwsze z wydarzeń, to krwawe stłumienie buntu podniesionego przez Galilejczyków, którzy szli do świątyni w Jerozolimie złożyć ofiarę. Bunt stłumił Piłat z okrucieństwem właściwym Rzymowi. Drugie wydarzenie to katastrofa budowlana. Zawaliła się zapewne część akweduktu budowana w Jerozolimie lub wieża obronna w okolicy sadzawki Siloam. Zginęło przy tym osiemnaście osób. Wsród zwykłych Żydów istniało przekonanie, że dotknęła ich śmierć, ponieważ byli grzesznikami. To Bóg ich ukarał. Żydzi opierając się na pewnych tekstach Starego Testamentu dowodzili, że Bóg już człowieka wynagradza lub karze. Zasada ta odegrała istotną rolę w wychowaniu moralnym narodu. Chrystus tłumaczy, że nie ma związku między grzechem a chorobą i śmiercią. Wszyscy przed Bogiem jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy nawrócenia. Pan w przypowieści o drzewie figowym ukazuje cierpliwość Boga wykraczającą ponad Prawo. Nie oznacza to bezkarności, ponieważ przyjdzie czas znany Bogu, kiedy będziemy musieli stanąć przed Nim.

Oratio:
Panie dziękuję za Twoja cierpliwość wobec nas. Nie pozwól, aby nas zaprowadził odo zuchwałości w grzeszeniu, lecz ukazywała Twoją dobroć. Niech nas prowadzi do Ciebie.

Contemplatio:
Podziękuj za każde przebaczenie uzyskane od Boga i ciesz się Bożą cierpliwością.

ks. Dariusz

Zobacz więcej

30 marca 2025 roku – IV niedziela Wielkiego Postu

Rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Są one poświęcone osobie św. Józefa. Nabożeństwo do tego patrona pozostanie z nami w każdy poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej. Zapraszam do udział według…
Czytaj więcej

Intencje 31.03. – 06.04.2025

Poniedziałek - 31.03.2025 - II dzień rekolekcji parafialnych 8.00 +Łukasz Koczur (od wujka Władka) 18.00 1. +Stanisława Zemła (od brata Mariana z żoną) 2. +Bronisław Drabik (od…
Czytaj więcej

IV niedziela Wielkiego Postu – 30 marca 2025 roku

Lectio: (Łk 15, 1-3.11-32) W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc:…
Czytaj więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.